Pożar budynku mieszkalnego w Lutogniewicach

            W dniu 12-11-2020 r. o godzinie 18:29 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego wielorodzinnego w Lutogniewicach.
            Łącznie do zdarzenia zadysponowano 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (13 strażaków),  2 zastępy OSP KSRG (10 strażaków) oraz 1 zastęp OSP spoza KSRG (5 strażaków), ZRM oraz policję.
            Strażacy po dojeździe na miejsce pożaru podjęli działania polegające na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu wewnętrznym do mieszkania objętego pożarem oraz jednoczesnej ewakuacji 3 osób z parteru. Pozostałe osoby zamieszkujące budynek ewakuowały się przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Po przybyciu kolejnych zastępów podano drugi prąd wody w natarciu wewnętrznym na strych budynku oraz jeden prąd wody w natarciu z zewnątrz na palącą się połać dachu. Jednocześnie odłączono zasilanie prądu wyłączając zabezpieczenie główne oraz zbudowano zasilanie wodne z hydrantu zewnętrznego. Następnie podjęto decyzję o podaniu prądu wody z samochodu specjalnego – drabiny. Po ograniczeniu rozprzestrzeniania się pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych dachu za pomocą pił do drewna i stali, podręcznego sprzętu burzącego, w celu dotarcia do ukrytych zarzewi ognia.
            Na szczęście w wyniku pożaru nikt z mieszkańców nie został ranny natomiast spaleniu uległa drewniana konstrukcja dachu oraz częściowo spaleniu uległo mieszkanie.
            Działania trwały 5 godzin i 26 minut. Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu, Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia, kierownik GCZK w Bogatyni, przedstawiciel MZGK w Bogatyni, ZRM, pogotowie energetyczne oraz policja.