Pożar budynku po byłej placówce Straży Granicznej w Bogatyni

              W dniu 07-09-2020 o godzinie 04:29, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta  Powiatowego PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie, o pożarze budynku po byłej placówce Straży Granicznej przy ul. Pocztowej w Bogatyni.

Łącznie do zdarzenia zadysponowano  11 zastępów JRG PSP (20 strażaków),  6 zastępów OSP KSRG – Bogatynia, Sieniawka, Radomierzyce, Studniska Dolne (22 strażaków), 2 zastępy OSP-  Działoszyn, Kopaczów (6 strażaków) oraz policję. Na miejsce przybyli również ( zadysponowani przez Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego we Wrocławiu ) strażacy z Republiki Czeskiej w sile: CAS 32/9000/600/S3R z SP z Frydlantu, CAS 20/3500/210/S2 z HZS Raspenava.

               Strażacy z JRG Bogatynia, po dojeździe na miejsce pożaru stwierdzili, że pożarem objęty jest  budynek po byłej strażnicy granicznej. Budynek dwukondygnacyjny o konstrukcji kontenerowej na  ramach metalowych stanowiących ściany sufity i podłogi. Płomienie wydostawały się z okien na parterze oraz na piętrze budynku. Strażacy podjęli działania polegające na zabezpieczeniu oraz oświetleniu miejsce zdarzenia, w pierwszej fazie działań podali dwa prądy wody W-52 z pojazdu GCBA w obronie oraz w natarciu na widoczny pożar. Ze względu na szybko rozwijającą się sytuację pożarową w pierwszej fazie rozwoju pożaru oraz brak wystarczających SIS, dyżurny SKKP w Zgorzelcu dysponował do pożaru siły i środki z JRG Bogatynia, OSP z gminy Bogatynia, a także poprzez Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego we Wrocławiu SIŚ z Republiki Czech. Zastępy z Czech zostały skierowane do działań od frontu budynku gdzie płomienie przedostawały się w kierunku kolejnych pustych pomieszczeń z zadaniem stłumienia pożaru z zewnątrz obiektu.

W drugiej fazie działań wprowadzano po dwie roty w pełnym zabezpieczeniu w celu oddymienia pomieszczeń. Działające wewnętrznych roty prowadziły działania zmierzające do gaszenia ukrytych zarzewi ognia w pomieszczaniach obiektu. Poprzez rozbiórkę elementów konstrukcji obiektu i ich dogaszeniu we wnętrzu. Jednocześnie prowadzone były działania z zewnątrz obiektu po obu jego stronach związane z dogaszaniem występujących na zewnątrz zarzewi ognia. Do działań gaśniczych wprowadzono zadysponowany na miejsce system Cobra, który wykorzystano do gaszenia ukrytych zarzewi ognia oraz do wykonania otworów wentylujących pożar w stropach obiektu celem odprowadzenia gazów i dymów pożarowych z obiektu.

Prowadząc działania prowadzono również przeszukania pomieszczeń pod kątem ujawnienia osób poszkodowanych, których nie stwierdzono.

Działania trwały ponad 15 godzin. Działaniami dowodził Dowódca JRG Bogatynia.

opracował: mł.bryg.Hubert Jarosz

zdjęcia: mł.asp.Wojciech Piechowicz,

https://www.facebook.com/pg/Hasi%C4%8Di-Fr%C3%BDdlant-769420416485130/photos/